Перехід на електронні лікарняні. Що і як
З 1 червня до 31 серпня 2021 року в Україні триває перехідний період впровадження електронних лікарняних. Що це таке? Чи замінить е-лікарняний звичний нам паперовий документ? Як роботодавець повинен його сплачувати? Про все це і навіть більше розповімо в матеріалі.
Що таке е-лікарняний
Це звичайний лікарняний, який раніше ми отримували виключно на паперовому бланку, а зараз готуємося отримувати тільки в електронній версії. Упродовж перехідного періоду, який триватиме до вересня 2021 року, функціонуватимуть обидві форми.
Електронна версія лікарняного формується за допомогою програмних засобів Реєстру листків непрацездатності. Цей доку наділений усіма функціями паперової форми, просто його не треба роздруковувати, а вся інформація про нього перебуватиме на постійному зберіганні в Реєстрі листків. Підставою для його отримання буде медичний висновок про тимчасову непрацездатність.
Що робити працівнику з е-лікарняним
По-перше, відтепер працівникові не треба нести на роботу бланк лікарняного. Щоб отримати оплату за період тимчасової непрацездатності йому буде достатньо проінформувати про це. Радимо перед цим перевірити інформацію, вказану в електронній формі лікарняного листка: у власному кабінеті на сайті Пенсійного фонду України, на порталі «Дія» або через особисте звернення до органу ПФУ.
Що робити працедавцеві з е-лікарняним
Коли працівник повідомив про лікарняний, роботодавець одразу може перевірити це. Якщо у працівника існує три способи перевірки, то у роботодавця є тільки єдиний можливий спосіб: в особистому кабінеті страхувальника на сайті Пенсійного фонду. Для перевірки достатньо буде вказати хоча б один з реквізитів, чи-то номер е-лікарняного, чи ПІБ працівника тощо.
Зауважимо, що працедавець як страхувальник бачитиме інформацію про лікарняні своїх працівників тільки за період, коли вони були у трудових відносинах.
Також важливо знати, що розрахункові заяви за електронними листками та за паперовими є різними, тому їх потрібно оформляти окремо одну від одної. Так, по-перше, е-лікарняний немає номера серії, який є на паперовому бланку (його єдиний реєстраційний номер складається виключно з цифрових символів). По-друге, в е-лікарняному представлено оновлені коди причин тимчасової непрацездатності.
Коли все запрацює
На початку статті ми зазначали, що до 31 серпня 2021 року одночасно будуть видавати електронні лікарняні листки та листки непрацездатності в паперовій формі, а від 1 вересня 2021 року стане обов’язковим використовувати тільки лікарняні в електронному вигляді. Регламентує перехід на е-лікарняні відповідна інструкція, видана МОЗ.
Наразі до дати остаточного переходу на електронний формат лікарняних листків виключно паперова форма лікарняного оформлюється особам, у яких наразі відкрито лікарняний лист у паперовій формі; у зв’язку з вагітністю та пологами; а також якщо тимчасова непрацездатність була спричинена ВІЛ або психічним розладом.
У матеріалі ми окреслили ключові моменти стосовно електронних лікарняних листків. Проте ви можете скористатися нашою програмою розрахунку заробітної плати, за допомогою якої зможете легко закрити всі питання щодо лікарняного у різних формах. Більше можливостей програми «Чиж-Зарплата» представлено тут.
1 Response
[…] Продовження читайте на сайті програми “Чиж-Зарплата”… […]